Trending News
HomeДизайнериОт концепция към реалност: Еволюцията на интериорния дизайн на къща Осогово

От концепция към реалност: Еволюцията на интериорния дизайн на къща Осогово

Къща Осогово
Автор: Деси Даскалова

Реализацията на Project OSOGOVO HOUSE – проект за интериорен дизайн на еднофамилна къща, находяща се в гр. София, отнема една година от първите чертежи на идейния проект от интериорния дизайнер до финалните снимки от професионалния фотограф.
Къщата се състои от сутерен и три жилищни етажа, с вътрешни стълби.

Задачата за интериорния дизайнер е да изготви проект, който да отговори на всички характерни особености на помещенията, без възможност за промяна на предназначението на помещенията или преместване на съществуващи стени. Тъй като към момента на възлагането, стените, таваните и подовите настилки са готови – всички елементи от обзавеждането трябва да бъдат съобразени с тях. В същото време – следвайки стилът на обитателите за ненатрапчивост, фина естетика, но с необходимата функционалност и в рамките на разумен бюджет.

На етаж едно се намира студио, което ще се обитава от млада дама – изключителен музикант и човек, обичащ книгите и зеления цвят.

Всекидневната представлява голямо, еднопространствено помещение, в което централно място заема библиотеката с разтегателен диван.

Кухненската част е разположена на северната стена на помещението като по този начин са обособени отделни функционални зони.

Кухнята е изработена от МДФ с вратички с тъмен зелен цвят. Плот от масив с байц, който да кореспондира с останалите елементи от фурнир.

Заради конструктивните особености на къщата и видимите трегери, височината на горния ред шкафове е намалена. Все пак е изпълнено заданието за повече място за съхранение, като се следва първоначалният замисъл за ненатрапчивост и простота в линиите.

Малки детайли като фрезовани дръжки, които да придадат елегантност; позиционирането на смесителя в центъра на мивката; продължаването на този център във вертикала на вратичките на шкафа – освен за постигане на естетика, са доказателство за добро изпълнение при реализиране на проекта.

При преустройството на къщата е изградена допълнителна стена, която да обособи една спалня и кабинет. Предизвикателство в помещението е направената чупка на стената под ъгъл 45 градуса, в която да се обособи гардероб в кабинета, а в спалнята – да се позиционира легло с удобен размер и все пак, да се запази ходовата линия.

Вграждането на гардероба в спалнята се явява по-сложната задача, който освен главното си предназначение – има и допълнителна естетическа функция да прикрие няколко чупки в стените и един трегер.

Ателие с Арфа

В кабинета е обособен кът за четене около рамката на единия прозорец като е изградена ракла, която да бъде използвана и за съхранение. Тук, освен бюро и кът за четене, са поместени и два музикални инструмента – преносимо пиано и великолепната арфа, която придава неповторимост на този интериор.

На етаж 2 от OSOGOVO HOUSE са разположени преддверие, стълби към етаж 3, всекидневна, спалня за гости и баня.

Тук желанието на новите обитатели е да се създаде уют и комфорт за живеене като същевременно се запази просторът на помещенията. Предпочитани са светли, ненатрапчиви тонове и тъмен цвят на мебелите, които да кореспондират с поставената дограма

 

 В Преддверието са разположени гардероб, закачалка за дрехи и по-нисък шкаф, който да служи за съхранение. Най-ниската част под стълбите е оставена свободна с цел по-лесно почистване и за настаняване на малкия домашен любимец.

Извита стълба води към етаж 3.

Всички интериорни стълби в къщата са облицовани с врачански камък в светъл цвят слонова кост. Този нюанс е водещ елемент за избор на технически камък за плот на кухнята и кухненския остров, както и за избор на цвета на кухненските шкафове.

Удачен акцент в преддверието и високата част на стълбището в емпорето на етаж 3 са по-обемни висящи осветителни тела, които кореспондират с осветлението във всекидневната – видимо и от входната част в преддверието.

Във всекидневната зона е поставен телевизор със стойка за стена и ъглов диван, който да следва извивката на стаята към западната стена и който е обърнат към кухнята, така че да има интеракция между членовете на семейството дори, когато всеки от тях върши различна дейност в ежедневието.

С оглед водещото желание на семейството за подходящо ситуиране на кухненски остров, такъв е поставен до масата за хранене, който да бъде достъпван от всички страни на кухненската част и с достатъчно място за съхранение. Трапезната маса е от масивен бук, с опция за разтягане, която да събере достатъчно гости.

В специално изградена ниша от гипсокартон трябва да бъде разположен голям хладилник side by side, а на северната стена на всекидневната да бъдат подредени кухненските шкафове, мивка и всички електроуреди с оглед разположението на изводи за ВиК, изводи за ток и местоположението на комина, към който да бъде свързан абсорбатора.

Кухнята е изработена от МДФ с вратички с фрезовани дръжки, изключително функционални и елегантни. Изборът на технически камък за плот на кухнята и кухненския остров е обусловен освен от неговата здравина и функционалност, а също и от наличието на дискретни ивици в текстурата на този светъл нюанс – ненатрапчив, но първокласен завършек на интериора.

 

На трети етаж са разположени две спални с баня към всяка от тях и дрешник към родителската спалня.
В спалнята на родителите е направен интересен акцент на стената в тъмнозелен цвят, който предопределя избора за по-светла мебел. Наличието на дрешник позволява да се запази просторът в помещението.

Детската стая също е с интересен акцент в тъмносин цвят. Помещението е в подпокривното пространство и поради наличието на много скосявания, решението е всички мебели да бъдат разположени покрай стените в най-ниската част. Тук е позиционирано бюро под прозореца, за да се използва максимално дневната светлина. Отделно е обособена зона за сън и дневна зона с интересен диван в контрастен жълт цвят.

В настоящото представяне на Project OSOGOVO HOUSE акцент е интериорът.
Съзнателни са изборите за простота и функционалност в обзавеждането; подбор на материали с мисъл за комфорт и устойчивост; енергоспестяващо осветление; система за отопление и охлаждане с термопомпа и минимум консумация на електричество. Отвъд реализацията на проекта за интериорен дизайн, къща OSOGOVO HOUSE представлява и добър пример за стремежът към комфорт на модерния градски жител, съчетан с екосъобразен елемент.

Интериорен проект: Деси Даскалова IG: Dessy Daskalova

Фотограф: Здравко Йончев IG: Zdravko Yonchev

Share With:

Ива Делиева - Автор и главен редактор на онлайн изданието Модерен дом. Определя себе си като всестранно развита личност с множество интереси, като едни от най-силно изразените са интериорният дизайн и архитектурата. Обича да пише за различното, за иновациите и се стреми да открива необичайното, дори и в най-обичайните неща.

support@moderendom.net

No Comments

Leave A Comment