Катедралата Нотр Дам дьо Пари се готви да отвори отново след монументална реконструкция
С героична помощ и армия от изключителни майстори, инженери и архитекти Парижката Света Богородица е възстановена пет години след опустошителния пожар.
На 15 април 2019 г. се случва немислимото: Нотр-Дам дьо Пари се запали. Повече от 400 пожарникари се бориха смело през нощта с пламъците. Когато след повече от 12 часа властите обявиха, че пожарът е потушен, френската готическа катедрала, датираща от около 850 години, все още стоеше, а прочутите ѝ прозорци, камбанарии и орган бяха непокътнати. Но покривът се беше срутил, а вътрешността бе изпотрошена.
Еманюел Макрон обеща, че Нотр Дам ще бъде възстановена за пет години – немалко, като се има предвид, че първоначалното строителство е отнело почти два века – и ще бъде дори ”по-красива от преди”. След като обещанието му беше изпълнено, светът скоро ще види резултатите от херкулесовите усилия, когато катедралата ще бъде отворена отново на 7 и 8 декември 2024 г. с освещаваща меса, отслужена от архиепископа на Париж Лоран Улрих.
Френското министерство на културата и консорциум от публични и частни партньори работеха съвместно за управлението и координирането на монументалния проект. Бяха направени дарения на стойност близо 1 милиард долара, като голяма част от тях дойдоха от корпорации като Apple и енергийната група Total, както и от видни френски родове, сред които фамилиите Бетенкур Мейерс от L’Oréal, Пино от Kering и Арно от LVMH.
Филип Вилньов, Реми Фромон и Паскал Прюне, главни архитекти на френските исторически паметници, са ръководили реконструкцията, извършена от близо 250 фирми от най-различни области, сред които дърводелство, стъклопис и металообработване. Особено ценени са майсторите на средновековни занаяти, като например ръчното дялане на дъбови греди с брадви за покрива на катедралата, дълъг около 300 метра.
Инженерите стабилизират и обезопасяват екстериора на сградата, включително елегантните ѝ летящи контрафорси; зидарите използват 35 000 кубически фута варовик, за да заменят разрушеното; специализирани екипи внимателно почистват стените и статуите, понякога с лазери, за да отстранят саждите; специалистите по опазване на изкуството реставрират картини, повредени от дима и водата; а дърводелците пресъздават оригиналната дъбова покривна конструкция, известна като la forêt (гората), като монтират около 300-метрова плетеница от греди, изработени от 1000 дървета от цяла Франция.
Новите мерки за безопасност включват противопожарни стени, модерни аларми и спринклери със система за разпръскване, за да се намали въздействието на водата.
Кулите на Нотр Дам, с прочутите си гаргойли и 10 камбани, до голяма степен не са засегнати пряко от пожара, но са пострадали от огъня. Сега те са укрепени и почистени, механизмът за звънене на камбаните е обновен, а големият орган (разположен между камбанариите от западната страна) е реставриран.
Екип, в който участват специалисти от Националния център за научни изследвания (CNRS), работи усърдно за връщането на многократно възхваляваната акустика на катедралата. Процесът на реконструкция даде нови перспективи за готическия шедьовър, който е обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
Историците установиха, че по времето на Еужен Емануел Виолет-ле-Дюк, архитектът, отговорен за реставрацията на катедралата през XIX в., голяма част от камъка е бил боядисан.