Шест места в дома ви, които не е наложително да почиствате ежедневно, според професионалистите
Може би ви се иска да изчистете всяко дребно ъгълче вкъщи, така, че пространството да светне, а дома ви да изглежда, като по конец, но сами знаете, че основното почистване отнема много време и дори понякога един ден не е достатъчен, за да обхванем всеки участък в къщата или апартамента. Именно поради тази причина нашите професионалисти решиха да ни спестят малко време, като ни разкриха кои са местата вкъщи, които можем и да пренебрегнем или пък да отложим във времето.
Ето и кои са местата, които можете да пренебрегнете в ежедневното почистване и да оставите за основното.
- Кухненски шкафове
Кухните определено са едно от ключовите места в домовете ни, които трябва да се почистват редовно, даже ежедневно, но дори в нея според професионалистите по почистване, има места, които не е нужно всеки ден да почистваме старателно. За да има кухнята ни приветлив и чист вид е нужно просто да избършем повечето повърхности с кърпа, като – плот, маса и част от уредите, които имат нужда от почистване, но това не означава, че ежедневно трябва да почистваме това помещение основно. Ако има някакви петна, течове или пък сме счупили нещо, е наложително веднага да отстраним замърсяванията, за да не се впият в повърхностите, но не е нужно да отделяме твърде много време за старателно почистване на всяка точка от кухнята ни ежедневно.
Според специалистите не е нужно да разтоварваме всички шкафове за да ги почистим цялостно, всъщност този вид почистване е препоръчително да се случва на 3-4 месеца, но не и ежедневно; единствено ако разбира се, не разполагаме с твърде много свободно време, което искаме да запълним по някакъв начин, в противен случай чистенето на шкафовете не е нужно да бъде ежедневен приоритет за нас.
- Мраморни повърхности и гранити
Добре е да поддържате гранитните и мраморните повърхности в дома си винаги чисти, но според експертите не трябва никога да прекалявате с абразивните химикали, както и да търкате твърде силно, тъй като съществува огромна вероятност да повредите тези повърхности. Вместо да ги почиствате дълбоко с тежки химикали и абразивни материали можете просто да ги дезинфекцирате със сапунена вода или пък специализиран почистващ препарат предназначен специално за мрамор и гранит.
- Вътрешни осветителни тела
Много е важно да почиствате редовно превключвателите за електрическо осветление, поради това, че ключовете се пипат твърде често, именно поради тази причина трябва да им обърнем специално внимание, но и тук не трябва да прекаляваме с почистването им. Достатъчно е веднъж месечно или на две седмици да минем ключовете и полилеите със специална суха кърпа и да отстраним натрупалия се прах и петна по тях. Няма никаква нужда да се напрягаме и да включваме вътрешните осветителни тела в ежедневната си рутина.
- Външни осветителни тела
Ако живеете в къща може би ще ви се наложи от време на време да обърнете специално внимание на външните осветителни тела и да ги почистите. Външните осветителни тела събират много повече прах и мръсотия, тъй като са изложени на повече атмосферни промени, но и тук е много важно да отбележим, че този ритуал не е нужно да бъде всекидневен. Достатъчно е само едно обикновено избърсване с влажна кърпа на всеки 3-4 месеца, като не се налага дълбоко почистване, което ще изисква много време и усилия от наша страна.
- Первази и стенни облицовки
Определено е добра идея да избърсвате редовно первазите и стените облицовки, тъй като те събират много прах, но със сигурност е голяма загуба на време и енергия да се опитвате да ги поддържате безупречни. Прекомерното почистване може да износи боята и покритието, което ще накара повърхностите да изглеждат състарени с течение на времето. Много често агресивното търкане и разяждащите химикали увреждат повърхностите, затова не е добра идея всекидневно да почистваме тези повърхности.
- Врати на дрешници
Вратите на гардероба могат да бъдат податливи на петна, особено ако са стъклени или покрити с висок гланц, но дори и за тях важи правилото, че прекомерното почистване може да повреди повърхностите и да отнеме голям процент от свободното ни време. Не е наложително да се вманиачаваме, чак толкова и всеки ден да отделяме време в цялостно почистване на вратите на дрешниците, единственото, което е нужно е просто да забърсваме пръстовите отпечатъци и петната от тях. Ако забележим натрупване на следи и драскотини, тогава би било подходящо по-голямо почистване, в противен случай можете да си спестите малко време и да се съсредоточите само върху концентрираните зони, а останалите да почиствате при необходимост.
Ива Делиева / Author
/
https://www.youtube.com/watch?v=h3ntOgVRXtE&t=1s
March 22, 2025